Ferizli’den Gölkent’e doğru akıp giden yol, yüzlerce yıl önce de stratejik bir öneme sahipti. Nitekim akarsu boyunca uzayan bu yol, sınır güvenliği ve kontrolleri açısından yüksek önemi bulunuyordu.

Kaleyle ilgili farklı kaynaklarda birçok bilgi var. Kısaca söylersem Bizans, Sakarya’nın dört bir yanında yaptığı gibi, Karadeniz – Adapazarı yolu üzerindeki köprülerin güvenliğini sağlamak için Çark Deresi ve Sakarya Nehri’nin birbirine yakınlaştığı noktaya da Seyifler Kalesi’ni kurmuştu.

Çocukluğumdan bu yana ne zaman bu kalenin yanından geçsem uzun uzun incelemeye çalışırım. Geçen yıl bisikletimle şehrin kalelerine turlar düzenlerken Seyifler Kalesi’ni yakından inceleyebilmiştim. Günden güne taşlarının döküldüğünü, duvarlarının yıkılmaya devam ettiğini gördükçe hem üzüldüm hem içten içe sitem ettim.

Ülkeleri, şehirleri fethetmiş, devletler kurmuş bir millet, neden elindeki böylesine önemli bir tarihi esere sahip çıkmaz diye hayıflandım. Üstelik Ferizli, günden güne yapılan yatırımlar ile genişleyip büyürken geçmişin miraslarını da değerlendirebilecekken…

Birçok alanda büyümenin beraberinde aldığı göçler ile konut bakımından kuzeye doğru genişleyen Ferizli’deki yeni hastane de bu kaleye çok yakın konumda.

Kale derlenip toparlanabilse, çevresi de milletin vakit geçirebileceği bir duruma çevrilse hem böylesine kıymetli bir mirasa sahip çıkar hem de yeni bir yeşil alan kazanabiliriz.

Her ne kadar örneklerde bahsini etmek istemesek de doğru ve güzel olana bakıp imrenmeli. Avrupa, binlerce yıllık şatoları, köprüleri hala ayakta tutuyor. Her yıl bu tarihi noktalara sayısız insan geliyor, ziyaret ediyor. Kültür turizmiyle şehirlerine, ülkelerine büyük ekonomik katkı sağlıyorlar.

Şehrimizdeki diğer kalelerimiz gibi bizim Seyifler Kalesi ise günden güne dağılıp giden duvarları ile Çark Suyu’na karışacağı günü bekliyor.

Ta ki Fatih’i gelip onu tekrar fethedene, turizme, bugüne kazandırana kadar…

13.08.2020 – Mert Atalay
t54.com.tr Seyifler Kalesi’nin Fatih’i Kim Olacak?

İnstagram
Facebook
Strava