Başlığı atarken acaba biraz iddialı mı oldu diye düşündüm ama sonra tekrar düşündüm ve dedim ki, hayır. Bu konuyu diğer ülke ve şehirlerin nasıl sahiplenip düzenlediğini görünce, aslında hiç de abartmadığımı düşünüyorum.

Sakarya’nın bugüne kadar kapsam bakımından edindiği en büyük spor organizasyonu, dünyada bugüne kadar gelişmiş sayılan ülke ve şehirlerin düzenlediği, dünyanın en iyi sporcularının bir yarışta bir araya gelerek ter döktüğü bir organizasyon; 2020 Dünya Dağ Bisikleti Maraton Şampiyonası. UCI takvimine göre 24-25 Ekim’de şehrimizde gerçekleşecek yarış, Sakarya’da düzenlenecek.

Fotoğraf açıklaması yok.


Çok detaya girmeden yarışın şehrimize kazandırılmasında tarihçeye bakarsak, Sakarya, ülkemiz çok zor günlerden geçerken 2016 yılında yarışa aday oldu ve yarış şehrimize verildi. 2017-18 ve 19 tarihlerinde 2020 için test yarışları düzenlendi ve başarıyla tamamlandı. Organizasyonun dünyadaki konumu ve ülkemize katkısı ortada olduğu için etkinlik, Cumhurbaşkanlığı himayelerine alındı. Bu süreçte Ayçiçeği Bisiklet Vadisi, bisiklet yolları, SAKBİS ve diğer bisiklet yatırımlarıyla bu yıl yapılacak organizasyon bağlamında şehir, hak ettiği bisiklet şehri gelişimi adına çalışmalarla bütünleştiriliyor.

Test yarışlarında Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nden başlayarak şehrin yüksek tepelerindeki rotalarda koşan sporcular, yine Vadi’de bitişe uzanmıştı. Yarışla birlikte birçok etkinlik ve konser Vadi’de düzenlenmişti. Hepsi 2020’nin hazırlığı oldu.

24-25 Ekim için hummalı bir çalışma devam ediyor. Altyapı ve üst yapı çalışmaları haricinde kamusal bilgilendirmeler, tanıtıma odaklı birçok girişim ve somut çalışmalar mevcut. Son olarak birçok kişinin görüp merak ettiği geri sayım kuleleri de şehrin farklı noktalarında yerini aldı.

Gün yaklaşıp tanıtımlar arttıkça da nerede konusu açılsa meraklı soruları cevaplıyoruz. Sadece şehrimizden değil, ülkemizin birçok noktasındaki arkadaşımız hatta yurt dışındaki yabancı arkadaşlarımız dahi etkinliği merak ediyor, gelişmeleri soruyorlar.

Şehrimiz için bu önemli günlerin sonucunda Sakarya için harikulade bir tanıtım olacağını şimdiden ön görebiliriz. Dünyanın büyük spor ve haber medyalarının gözü üzerimizde olacak. Özellikle tarihi, kültürel, yöresel ve güncel tanıtımlarımız için paha biçilemez bir fırsat kazanacağız.

Zaman yaklaştıkça ve detaylar netleştikçe heyecan artıyor. Tam tanıtım yapılmadan gelişmeleri belirtmek doğru değil. O sebeple Mayıs ayında planlanan lansmanı beklemeli. Geri sayım kulelerinden kalan günleri takip edin, Sakarya’nın büyük gününde Ekim’de Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde buluşalım…

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve çizgiler

İnstagram
Facebook
Strava